Ognisko Baletowe Kołobrzeg

O Nas

Maj 7, 2019


 

Ognisko Baletowe w Kołobrzegu rozpoczęło działalność 15 listopada 2003 roku. Założycielem ogniska jest kołobrzeski architekt Grzegorz Majewski a zajęcia od początku prowadzi wychowanka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu Iwona Vetter.

Przy powoływaniu do życia ogniska zamiarem naszym było stworzenie alternatywy dla kultury masowej przez krzewienie tzw. “kultury wyższej”. Co za tym idzie propozycja nasza nie jest skierowana do szerokiego odbiorcy. Zapraszamy do siebie dzieci i rodziców kochających balet, muzykę klasyczną lub takich którzy chcą te nierozerwalnie ze sobą związane sztuki dopiero pokochać.

Oprócz nauki tańca proponujemy wspólne organizowanie wyjazdów do największych oper na świecie (byliśmy już w berlińskiej Staatsoper Unter den Linden, wiedeńskiej Wiener Staatsoper, paryskiej Operze Garniera, czy mediolańskiej La Scali i innych). Chcemy skupić wokół siebie ludzi, dla których do tej pory w naszym mieście nie było takich propozycji. Na początku naszej działalności mieliśmy nadzieję na stworzenie czegoś w rodzaju alternatywnego prywatnego domu kultury.


Podstawą działalności ogniska jest nauczanie tańca klasycznego – powszechnie zwanego baletem. Jako uzupełnienie naszego głównego kierunku pracy wprowadzamy hiszpańskie flamenco, czy taniec współczesny i jazz. Te ostatnie zawsze oparte na podstawie tańca klasycznego.

Ognisko Baletowe w Kołobrzegu jest przedsięwzięciem całkowicie prywatnym i w żadnej mierze nie jest dofinansowywane z innych źródeł oprócz opłat wnoszonych przez rodziców. Opłaty pobierane są wyłącznie za zajęcia związane z nauką tańca. Pozostała działalność prowadzona jest wyłącznie jako wspólna inicjatywa miłośników tych sztuk i jest przez nich solidarnie finansowana.